
PALODEX GROUP OY
ORTHOPANTOMOGRAPH® OP200 D JA ORTHOCEPH® OC200 D
-RÖNTGENKUVANTAMISLAITTEET
Design: Jari-Petri Voutilainen, Jorma Savolainen, Irina Viippola, Thomas Held / Desigence Oy; Jari Taskinen, Jyrki Saarinen, Markus Rintamäki / Instrumentarium Dental 2005–2006
Muut projektiin vuosien varrella osallistuneet muotoilijat ja vaikuttajat:
Sami Kukkonen, Juha Kauko, Jari Ritovuori, Tommi Silván / Desigence Oy
Heli Stolt, Juhani Palonen / Instrumentarium Dental
Panoraamaröntgenlaitteella kuvataan potilaan hampaistoa ja huippuluokan kuvan laatu tukee oikeaa diagnoosia. Orthopantomograph® OP200 hyödyntää digitaalista kuvantamistekniikkaa ja edustaa muotokieleltään tätä päivää.
Hammaslääkärissä harva viihtyy. Siksi on tärkeää, että laitteiden käytettävyys ja materiaalit sopivat kliiniseen ympäristöön eivätkä laitteet pelota. Panoraamaröntgenlaitteella hammaslääkäri kuvaa potilaan hampaistoa ja huippuluokan kuvan laatu tukee oikeaa diagnoosia. Orthopantomograph® on maailmalla tunnettu tuotemerkki jo 1960-luvulta, mutta uusin malli, OP200, hyödyntää digitaalista kuvantamistekniikkaa ja edustaa muotokieleltään tätä päivää.
Hammaslääkärien osaamisalue on muualla kuin teknologiassa, joten helppokäyttöisyys on teollisen muotoilun lähtökohta. Laitteen ohjaus käy sormenpään kosketuksella. Viimeistelty muotoilu nostaa myös hoitoympäristön imagoa.
PaloDEx Group Oy / Instrumentarium Dental
PL 64, FI-04301 Tuusula
Puh. +358 (0)45 7882 2000
Fax +358 (0)45 7882 2506
www.palodexgroup.com








